Saat Kaç

3 Şubat 2010 Çarşamba

Limon Ağacı

LİMON AĞACI - SANDY TOLAN

Konusu      :  İsrail - Filistin savaşı nedeniyle doğdukları yerleri terkeden Beşir ve iki kuzeninin 20 yıl sonra doğdukları yerleri ve  görmek için kaçak yollardan İsrail'e girmesi ile başlar hikaye. Beşir en büyük isteklerinden biri de babasının yıllar önce dikmiş olduğu limon ağacını görmektir.

Bu süreç içinde Beşir, 1948 yılında Bulgaristan dan Nazi vahşetinden  kaçarak İsrail'e gelen Yahudi kızı Dalia ile tanışır. Süreç, Yahudi ve Müslüman , aynı zamanda zorla sürgün edilmiş , inanç ve görüşleri yüzünden iki zıt kutup gibi görünen, fakat yaşadıklarına bakılınca aynı yollarda oldukları anlaşılan iki insanın kendi iç hesaplaşmalarını yapmalarıyla devam ediyor.

Kişisel

Kitabın arka kapağındaki yazısını okuduğum anda hayran kaldığım ver derhal aldığım, fakat ilk 150 sayfası boyunca oflaya puflaya bitirmeye çalıştığım bir kitap oldu. İlk 150 sayfa İsrail-Filistin arasındaki savaşın tarihsel nedenleri ve gelişimi anlatılıyor. Zannetmeyinki tarih kitaplarını sevmen , neredeyse günü gününe bu iki ülke arasındaki sürtüşmeyi ve nedenlerini okumuşumdur.  Sanırım yazarın anlatım dili bana hitap etmedi. Konusunun çok daha iyi kaleme alınabileceğine inandığım bir kitap.Yine de okunulacaklar listesinde yer almalı..

Keyfedeğerşeyler le kalmanız dileğiyle....


Hiç yorum yok: